Barion Pixel

Madárfürdetőnek indult, kerti tó lett belőle

Blog

Madárfürdetőnek indult, kerti tó lett belőle

Sima Beatrix után második szerzőnk személyében szeretnénk bemutatni Érsek Alexandrát, aki most madárfürdető építéséről írna, ha nincs a bizonyos „isteni szikra”. Szerencsére volt és ennek köszönhetően egy nagyon szép kerti tóval lett gazdagabb kertje. Olyannyira tetszetős lett, hogy a márciusi kerti tó versenyt meg is nyerte! Köszönjük, hogy vette a fáradtságot és megírta a tó épülésének történetét! Ha valaki ilyesmire szánná magát írjon nekünk és mi nagyon szívesen közkinccsé tesszük büszkeségét :).

2011 márciusában egy hirtelen ötlettől vezérelve, kitaláltam, hogy készítek egy madárfürdetőt, hisz az etetőknek köszönhetően annyi rigó, stiglinc, cinege – és még sorolhatnám a fajtákat – jár hozzánk, akiket örömmel fényképezek.

El is kezdődött a nagy „projekt” :)! Próbálkoztam ásóval – ami persze túl sok sikert nem hozott, mert a föld mint a beton olyan száraz és kemény volt. Ekkor előkerült a csákány, ami jobbnak bizonyult. Alakult a kis gödröcske és mint egy gyerek szedegettem ki a földbe rejtett kincseket. Gondolok itt baba fejre, villára, sörös üvegre, Skála szatyor maradványokra, mert a lakásunk a falu lakossága szemétlerakatként használta…
Ahogy haladtam a cél felé, jött az isteni szikra: mi lenne ha egy kis kerti tavacska készülne? Más nem, helyet kap benne pár kis kárász is. Innentől csak pörgött a fogaskerék és már láttam is magam előtt a fantasztikus tavam.

Elkészült a hatalmas tavam, ami talán lehetett 5 köbméter is, de számomra gyönyörű volt. Ránk esteledett és neki ültem Google barátunk segítségével, mindent ami a neten található a kerti tavakról, kigyűjteni. Másnap el is mentük megvásárolni a tófóliát, ott „szeretettel” adtak volna geotextilt, de előző esti okosításomnak köszönhetően kiegyeztem a régi szőnyegekkel és szövet tápos zsákokkal is. Ez sem egyemberes munka, nem kis súlya van az összehajtogatott fóliának. Következő nap folytattam a vásárlást, jött a tó szűrő, ami egy UVC lámpás, 2000 liter/órás szivattyú hajtott. 12 db koi ponttyal kezdtem. Na, őket innentől számítva egy hétig nem is láttam a vízben :).

Felkerestem több fórumot is, ahol sikeresen, nagyon kedves ismerősökre/barátokra tettem szert. Láttam egy kis szikrát ismét az emberiségben: vannak még önzetlen, normális emberek. Készségesen válaszoltak és válaszolnak is a mai napig, a bugyuta kérdéseimre, amiket ha visszaolvasok, sírni tudnék a nevetéstől.
Halacskáim egyre bátrabbak voltak, gyönyörködtem bennük és a növényekben is.

Ekkor már tudtam itt nem lehet megállni, kell egy nagyobb tó :). Télen szokásos módon etettem a madarakat és egy légpumpának köszönhetően nem fagyott be a tó teljesen. Ez a halaknak is és madaraknak is megfelelt és a fényképezőgépemnek is.

Jött a tavasz, ekkorra már meg volt beszélve egy kedves tavas baráttal, ha meglátogatom, segít az új tavam benépesítésében. Ahogy engedte az idő, nekikezdtünk a kettes számú tónak. Régi fólia ki, újra jött a csákány és a féltett kincsek tömege (pala darabok, üveg, kiskanál, babafej = szemét).

A legmélyebb pont 195 cm. Lépcsőzetesen haladtunk, patkák kialakításával. 1,2 mm-es tófóliát használtunk, geotextil helyett ismét a szőnyegeket vettem használatba.

160 cm mélységbe tavirózsák kerültek.

A növények nagy többségét a környező tavakból szereztem össze, amiket egy napig fertőtlenítettem, mielőtt a vízbe kerültek volna. Lehetőleg a halak ívása előtt szerezzük be a szabad vizekből, mert ismeretlen ivadékokat találhatunk a vizünkben később.

Átszeltük a fél országot és hazatértünk több zsáknyi, szebbnél szebb hallal. Aranyhalak és többségében koi pontyok voltak.

Hamar birtokukba is vették a tavat és örömüket kifejezve májusban meg is kezdődött az ívás, a növények törtek, a víz szinte forrt. Kívánom minden tavasnak élje át ezen násztánc látványát, felemelő és izgalmas. Figyeltük a halak cseperedését, ők a mi „gyerekeink” voltak :).

Immár több év is eltelt. Beszélhetnék még különböző szivattyúkról, szűrőkről, de nem szeretnék senkit tovább untatni, kedvcsinálónak szántam a kis irományom. Amit leszögezhetek a hezitálóknak: soha többé nem lesz unalmas a kert, és lehetetlen elmenni úgy a tó mellett, hogy ne állnánk meg legalább fél percre elmosolyodni.

Megosztás Facebookon